Świnoujście: Centrum prom wjazd

Centrum prom wjazd

Kolejka przed przeprawą promową

Centrum droga na prom wjazdCentrum miasta

Kolejka przed przeprawą promową w Świnoujściu

Kamera została zamontowana na wyspie Wolin, na przeprawie promowej Bielik położonej na Warszowie, dzielnicy Świnoujścia. Przeprawa promowa to jedyny sposób przedostania się na drugi brzeg rzeki Świny oraz do centrum miasta z dzielnicy przemysłowej Warszów. Przeprawa łączy ze sobą polską wyspę Wolin oraz Uznam, której teren przynależy w większości do Niemiec.

Niemiecka nazwa wyspy Uznam, która od północnego-zachodu zamyka Zalew Szczeciński, to Usedom, lecz wśród miejscowych jest ona nazywana także Sonnensel, co oznacza "Wyspa Słońca". Całkowita powierzchnia wyspy wynosi 445 km2, lecz do Polski należy jedynie skrawek liczący 72 km2. Ląd stały oddzielony jest od wyspy cieśniną Piana, Kanałem Piastowskim i wspomnianą wcześniej Świną. Wyspa nie posiada zbyt wysokich wzniesień, najwyższym jest Golm, liczący jedynie 69 m n.p.m., znajdujący się po stronie niemieckiej.

2015.04.20 - Przykładowy obraz z kamery przed przeprawą promową w Świnoujściu

Kamera przed przeprawą promową w Świnoujściu

Wolin, leżący na prawym brzegu rzeki Świny jest wyspą liczącą 265 km2. Jej najwyższe wzniesienie, Grzywacz, wznosi się na wysokość 116 m n.p.m. Otoczona jest rzeką Świną, Zatoką Pomorską, rzeką Dziwną i Zalewem Szczecińskim. Wyspa posiada najwyższe na polskim wybrzeżu klify, sięgające aż 80 metrów i ciągnące się na dystansie 15 kilometrów. Na wyspie Wolin znajduje się także Woliński Park Narodowy.

Obraz z kamery pochodzi ze strony przeprawa.swi.pl