Świnoujście: Karsibór droga na prom wjazd

Karsibór droga na prom wjazd

Droga dojazdowa do przeprawy promowej

Centrum prom wyjazdKarsibór prom wjazd

Droga dojazdowa do przeprawy promowej w Świnoujściu

Przed nami rozpościera się widok na drogę prowadzącą do przeprawy promowej Karsibór w Świnoujściu. Droga znajduje się na lewym brzegu rzeki Świny, w południowej części miasta. Trasa łączy ze sobą południowy skraj dzielnicy Centrum z Ognicą. Skorzystanie z promu jest jedyną możliwością przedostania się z jednego brzegu na drugi. Świnoujście posiada 2 połączenia promowe, jedno z nich znajduje się w północnej części miasta, drugie w południowej. Promy kursują częściej na przeprawie łączącej centrum Świnoujścia i Warszów (przeprawa Bielik), niż na przeprawie Karsibór. Na przeprawie Bielik przewozi się auta o ładunku do 30 ton (w wyznaczonych godzinach), zaś promy Karsibór przewożą samochody osobowe należące do turystów oraz ciężarowe przewożące ładunki niebezpieczne, takie jak paliwo i gaz.

W pobliżu przeprawy "Karsibór" znajduje się Most Piastowski, który łączy wyspy Wolin i Karsibór. Przebiega on nad Starą Świną. Dawna konstrukcja mostu była dość nietypowa, liczył on 380 metrów długości, a jedynie 4 m 25 cm rozpiętości. Na moście obowiązywała jednokierunkowa organizacja ruchu, która regulowana była sygnalizacją świetlną. Stary most funkcjonował od roku 1966 i nigdy nie był remontowany. Ku uciesze mieszkańców, stary most zastąpiono nowym, otwartym pod koniec 2012 roku.

2015.04.20 - Przykładowy obraz z kamery na drogę dojazdową do przeprawy promowej w Świnoujściu

Droga dojazdowa do przeprawy promowej w Świnoujściu

Nieopodal przeprawy zlokalizowany jest także niezwykle ciekawy obiekt pamiętający czasy II Wojny Światowej. Jest nim port, który został wybudowany w roku 1944 i stanowił bazę promów wojskowych i miejsce postojowe dla U-Bootów. W sąsiedztwie basenu widoczna jest ruina hali warsztatowej obsługującej niegdyś okręty.

Obraz z kamery pochodzi ze strony przeprawa.swi.pl